Tea Tuca

cura de slabire
AM INCEPUT DIETA...1 August 2017

12 postări în acest topic

Acum 18 ore, Silvy_k a spus:

Buna Tea, eu am incheiat regimul, azi sunt in prima zi de mentinere. Nu conteaza cate kg ti-ai propus sa dai jos, conteaza sa respecti dieta si sa ai rabdare. Fiecare organism reactioneaza diferit. Eu am slabit in primele 4 saptamani 3kg, in urmatoarele 5 saptamani n-am dat jos imic, apoi, in ultimile saptamani am dat jos 4 kg.

Dupa cum imi propusesem eu, voiam  sa scap de 8 kg dar, cu siguranta acel kg il voi pierde in urmatoarea perioada, cea de mentinere, caci, dieta spune ca daca continui cu fructe la micul dejun dupa acelasi program, fara sa mai fii strict cu ordinea celor 4 zile, continui sa dai jos cam 3 kg in urmatoarele 3 luni. Deci sa zicem ca as fi in grafic.

Am ajuns la concluzia ca trebuie sa ai rabdare cu acest regim, pentru ca in final te disciplineaza, te face atenta la ce si cat mananci, cum combini alimentele.Si ca in orice dieta sau regim, efectele sunt spre sfarsitul dietei si continua dupa ce-ai terminat-o. Asa ca nu te panica.

O sa-ti spun ce-am mancat eu, poate te ajuta. La micul dejun am mancat fructe proaspete de sezon, din piata.

In ziua de proteine imi faceam neaparat cate o salata de legume, dupa inspiratie cu omleta din oua de prepelita cu verdeata, sau branzeturi proaspete, sau peste la gratar, 

In ziua de amidon, dupa ce-am cautat informatii despre continutul de amidon, am mancat fasole boabe, sau naut sau linte, preparate simplu fierte cu verdeturi, si condimente portivite. Si chiar sunt foarte bune.

In ziua de carbohidrati am consumat cel mai mult paste integrale cu legume facute in tigeie, de cateva ori am mancat cateva felii de pizza,si inghetata facuta de mine din fructe, frisca lichida si am indulcit-o cu sirop de agave (are indice glicemic mic), am mai mancat si cate o prajitura de la cofetarie de vreo 3 ori, si cele 4 bucatele de ciocolata neagra.

In ziua de vitamine eu am mancat samburi de migdale, de caju si fructe de sezon din piata.Si mancam la interval de 2 - 2.30 ore.Dupa samburi beam ceai verde cu lamaie.

Si mie mi s-a intamplat sa mananc dupa ora 20, dar am avut grija sa mananc chestii care nu ingrasa. De exemplu, salata de rosii cu castraveti si ceapa si putina telemea. Cantitatea a fost una mica.

Dupa cum iti spuneam, eu nu m-am infometat si nici nu am injumatatit portiile. Daca o faceam poate dadeam jos si acel kg pe care inca nu l-am dat. Organismul e inteligent si receptiv si se prinde repede ce vrei sa faci. Are ritmul lui si daca vede ca nu-l infometezi se adapteaza vointei tale.

Daca incepi sa reduci portiile sau daca incepi sa te infometezi, setarile lui de supravietuire intra in alerta, intelege ca vrei sa-l slabesti si el reactioneaza, exact cum nu ti-ar placea. Sa faca depozite. Si ajungi sa mananci o frunza de salata  si sa te ingrasi. De aceea eu zic sa te relaxezi, sa-ti setezi un ritm si sa-l urmezi, fara sa te mai urci pe cantar des. Eu m-am cantarit la inceput, la sfarsit si dupa fiecare zi de apa. E mai mult decat suficient. Daca chiar vrei sa te scapi de kg, urmeaza dieta fara sa te mai stresezi, lasa organismul sa-si faca treaba si sa te ajute.

Spor!

Bună! Te felicit pentru ambitia pe care ai avut-o de a ține cura 90 de zile! Eu sunt abia în ziua a 10-a. Am reușit, cu ajutorul tău, să dau jos 2,4 kg. Ma simt extraordinar de bine și motivată să continui. Ești ca un mentor pentru mine și asta m-a ajutat enorm. Deja văd că nu mai am poftă de mâncare și m-am obișnuit cu regimul. Sper să mă țină!!!

Iti multumesc inca o data pentru sfaturile prețioase!

Tea

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Tea Tuca a spus:

Bună! Te felicit pentru ambitia pe care ai avut-o de a ține cura 90 de zile! Eu sunt abia în ziua a 10-a. Am reușit, cu ajutorul tău, să dau jos 2,4 kg. Ma simt extraordinar de bine și motivată să continui. Ești ca un mentor pentru mine și asta m-a ajutat enorm. Deja văd că nu mai am poftă de mâncare și m-am obișnuit cu regimul. Sper să mă țină!!!

Iti multumesc inca o data pentru sfaturile prețioase!

Tea

Su drag!

Spor, perseverenta si rabdare!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.